FG DJs | Mert Yücel 

Mert Yücel

Mert Yücel profesyonel müzik yaşamına, 1999 yılında Kod Müzik etiketi ile yayınladığı ve o güne kadar Türkiye'de yayınlanan ilk house tarzındaki albüm olan 'His' ile başladı. Gelen tekliflerle beraber İstanbul'un önemli kulüplerinde DJ'lik yapmaya başladı. 2002 yılında Underground Sound Of Lisbon'un house klasiği 'So Get Up'a yaptığı remiks Portekiz Kaos Records tarafından yayınlandı; Danny Tenaglia, Steve Lawler, Omid 16B, X-Press 2 gibi DJ'ler tarafından desteklendi.

2003 yılında İngiliz Choo Choo Records'dan aldığı 3 teklif sonucunda 'DeepXperience EP'yi yayınladı, plak uluslararası başarı elde etti. Aylin Aslım'ın vokali ile katıldığı Baroque Records (İngiltere) tarafından yayınlanan ve dünyada büyük yankı uyandıran single'ı 'Dreamer' ABD'nin önemli elektronik müzik listesi Balance Promote'da 1 numara oldu.

2004'te İngiliz Nascent Records'tan 'Microware EP'si, yine İngiliz Distreakt Records'tan da bir remix çalışması ayrıca, Göknil Gökmen ve Sarp Yılmaz ile birlikte ortak plağı 'Estranged/Fadeaway' yayınladı. Dünyaca ünlü vokalist Viktor Lazlo ve Serhat Hacıpaşaoğlu'nun ortak çalışması olan 'Total Disguise' isimli parçaya Göknil Gökmen ile beraber yaptığı remiks, Gotan Project remiksi ile beraber End Productions tarafından piyasaya sürüldü.

2005'te İtalyan Mo-Do Records etiketi ile yayınanlanan Mert Yücel/Sarp Yılmaz ortak projesi 'Gen Up EP' Kuzey Amerika'da 9 numaraya kadar yükseldi. Yine aynı yıl içinde dünyaca ünlü vokalist Derek Conyer ile bir çalışma yaptı. Elektronik müzik dünyasında önemli bir yere sahip Subversive Records tarafından yayınlanan plağı tüm dünyada büyük başarı kazanarak Danny Tenaglia, Steve Lawler, DJ Chus ve DJ Vibe gibi isimlerin setlerinin değişmez parçası oldu.

2005 yılı sonuna doğru İstanbul kaynaklı elektronik müziği dünya piyasasına sunmak misyonuyla kendi plak şirketi DeepXperience Productions'ı kurdu. Bu etiketle yayınlanan Yücel'e ait ilk parça 'Mickey Bizness' Kuzey Amerika'da 14 numaraya kadar yükseldi. 'Mickey Bizness' ayrıca 'Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu' filminde kullanıldı.

 

Yaptığı 20'ye yakın kaliteli kayıtla dünya çapında tanınan bir isim haline gelen Mert Yücel, stüdyo çalışmalarının yanı sıra DJ olarak Türkiye'nin en seçkin kulüp, etkinlik ve festivallerinde çalıyor; Fransa, Yunanistan, Litvanya, Gürcistan ve Portekiz gibi ülkelerde de performans gösteriyor.

My dub track
All Rights Reserved © 2012 FG DJ’S